Kosztorys ślubny – PDF do pobrania
Ślub i wesele to nie są tanie imprezy. To znaczy… mogą być tanie, ale jeśli chcemy zrealizować marzenia o sporym weselu, to zwykle nie da się tego zrobić bez kosztów. Aby pomóc Wam to wszystko ogarnąć, przygotowałam kosztorys ślubny – PDF, który pomoże Wam ogarnąć ślubne wydatki. A przy okazji będzie drogowskazem, na co powinniście zwrócić uwagę… i na co wydać pieniądze 😉
Na końcu tego wpisu znajdziecie kosztorys ślubny – PDF, dzięki któremu na jednej stronie A4 ogarniecie ślubne i weselne wydatki. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie dodała od siebie kilku słów na temat planowania budżetu weselnego! Możecie zatem od razu przejść do pobrania, albo najpierw poczytać dobre rady 😉
FORMALNOŚCI ZWIĄZANE ZE ŚLUBEM
To kwoty drobne… lub mniej drobne, w zależności od tego, czy bierzecie ślub cywilny, czy kościelny. W przypadku tego pierwszego sprawa jest oczywista, a stawki od góry ustalone.
Opłata za ślub cywilny wynosi 84 złote jeśli ślub ma się odbyć w urzędzie. Ślub w plenerze to koszt rzędu 1000 złotych.
W przypadku ślubu kościelnego – to kwestia tak zróżnicowana, że trudno mi się na jej temat wypowiadać.
PAPETERIA ŚLUBNA
Rozstrzał cenowy jest ogromny. Czasami ceny porażają, ale w zamian dostajemy prawdziwe cacka, które aż żal rozdawać. Jaka jest rozsądna cena za jedno zaproszenie? Dla każdego będzie to inna kwota, ale absolutnie zawsze bierzcie pod uwagę ilość gości. Może się okazać, że cudne zaproszenia po 16 złotych przy zaproszonych 100 parach, a do tego winietki, Save the Date i dodatkowe wkładki będą znacznym obciążeniem budżetu już na starcie.
PODSTAWOWE WYDATKI
Przygotowując kosztorys ślubny w PDFie nie wiedziałam, jak to ująć – kusiło mnie stworzenie kilku kategorii, ale… ostatecznie wrzuciłam wszystko, co najważniejsze, do jednego worka. Od obrączek, przez całą oprawę i dekoracje, po jedzenie, transport i noclegi. To są naprawdę spore koszty. Proponuję Wam zrobić wstępne rozeznanie i w pierwszej wersji wypełnić ten kosztorys “widełkami”. To da Wam obraz sytuacji i pomoże oszacować, na ile możecie sobie pozwolić. I czy oby na pewno będzie Was na to wesele zwyczajnie w świecie stać.
ŚWIADKOWIE I RODZICE
Drobne wydatki w budżecie, które jednak do tego kosztorysu warto wpisać. Makijaż dla mamy i druhny to zwykle wydatek rzędu 200 złotych. W przypadku podziękowań dla rodziców i świadków można już poszaleć – o ile oczywiście pozwoli na to budżet.
PANNA MŁODA
Myśląc o stylizacji Panny Młodej rzadko wyobrażam sobie te wszystkie czynniki – droższe i tańsze. I to bywa zgubne. Często nie wpisujemy do budżetu takich “drobnych wydatków”, jak fryzura próbna, bielizna czy paznokcie. A to błąd! Grosz do grosza… i wychodzi spora suma. Ja sugeruję podejście: notujmy absolutnie wszystko! Również zabiegi kosmetyczne, na które idziecie z uwagi na zbliżający się ślub.
PAN MŁODY
Niech Was nie zwiedzie krótka lista. Garnitury też potrafią nieźle kosztować! Celowo nie wpisałam tutaj większych zabiegów kosmetycznych, ale… w sumie, dlaczego panowie mieliby się ograniczać? W razie czego – możecie skorzystać z pustych linijek tuż pod 😉
POZOSTAŁE
Lista jest krótka, ale pamiętajcie, że możecie na odwrocie kartki notować całą resztę. A jaka to reszta? Pudełka na obrączki, koperty, dodatkowe atrakcje (rozpisane szczegółowo).
Kosztorys w formie PDF możecie pobrać
format A4 – TUTAJ
format A5 – TU 🙂
Dla niejednej pary taki kosztorys będzie znacznym ułatwieniem. Czasami człowiek pomija w głowie pewnie koszty, bo wydają mu się one zbyt banalne, a później zbiera się pieniążki, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy.